• این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 034-33126188

تافل چیست؟

 TOEFL به عنوان یکی از مهمترین و معتبرترین تست سنجش دانش زبان در دنیا مطرح است و به کار گرفته مى شود. تمامى دانشگاههاى آمریکا و کانادا موفقیت در این آزمون و کسب نمره لازم را بعنوان یکى از مهمترین شرطهاى اعطا پذیرش به دانشجویان غیر انگلیسى زبان در مقطع فوق لیسانس و دکترا قید کرده اند. لازم به ذکر است آزمونهاى داخلى TOLIMO و MCHE و آزمونهاى زبان دکتراى دانشگاههاى داخل کشور براساس ساختار تست تافل تهیه و اجرا مى شوند. اين آزمون از سال 2005 از حالت برگه‌‌ای يا (paper-based (PBT و كامپيوتری يا (computer-based (CBTخارج شد و هم اكنون به صورت اينترنتی يا (Internet-based test (IBTبرگزار می‌شود. نت برداری تنها در اين نوع تافل مجاز است ، ضمناً موارد امتحانی نيز تاحدی تغيير كرده است. با پاسخ صحيح دادن به 65 تا 70 درصد از سوالات می توان نمره قبولی را كسب كرد. امتياز آن مانند آزمون آیلتس برای 2سال قابل استفاده است و پس از آن باطل  می شود. اين آزمون كه 4 ساعت به طول می‌انجامد، 4بخش دارد و هر بخش برای سنجش يكی از مهارت‌های زبانی است. موارد امتحانی در امتحانات TOEFL، MCHE, IELTS تقريباً با هم مشابه است.

 

با تافل اينترنتی (iBT) آشنا شويم


آزمون تافل اينترنتي (iBT) بخش جديدی با عنوان  Speaking دارد و بخش ساختار (Structure) که در آزمونهای کتبی و کامپيوتری وجود داشت، حذف شده است. گرامر به صورت غيرمستقيم در بخشهای ديگر اين آزمون مورد سنجش قرار می گيرد. سخنرانی‌ها و گفتگوها در بخش Listening طولانی‌تر شده‌اند و خلاصه نويسی (note taking) نيز ديگر مجاز می‌باشد. در بخش درک مطلب (Reading)، نوع سؤالات متنوع‌تر شده و به عنوان مثال از شرکت کنندگان خواسته می‌شود اطلاعات را طبقه‌بندی کنند و يا جدولی را پر کنند. تايپ کردن هم در بخش نوشتاری الزامی است.سيستم امتيازدهی در اين آزمون چگونه است؟

سيستم امتياز دهی در آزمون تافل اينترنتی (iBT) در جدول زير نشان داده شده است:
 

0-30 Listening
0-30 Reading
0-30 Writing
0-30 Speaking
0-120 Total score
بخشهای مختلف تافل iBT


Reading


بخش درک مطلب در تافل iBT  با نسخه کامپيوتری آن  (CBT) تفاوت چندانی ندارد. اين بخش از سه متن آکادميک تشکيل شده است که به دنبال هر کدام چندين پرسش مطرح می شود. هر کدام از اين متن‌ها حدوداً از 650 تا 750 کلمه ساخته شده‌اند. نوع سؤالات نيز ترکيبی از نوع سؤالات موجود در تافل کامپيوتری (CBT) و انواع جديدتری از سؤالات است که در آن شرکت کنندگان بايد جدولی را پر کنند يا يک نتيجه گيری روايی را تکميل نمايند. دو بخش اضافه شده به بخش درک مطلب ، يکی فهرست لغات و ديگری يک گزينه تجديد نظر (review option) است.  فهرست لغات به شما اين امکان را می‌دهد که معنی کلمات کليدی موجود در متن را بيابيد و با گزينه تجديد نظر (review option) می‌توانيد در پاسخهايتان تجديد نظر کنيد.

Listening


بخش شنيداری آزمون تافل توانايی شما را در درک مکالمات انگليسی، آن گونه که در آمريکای شمالی صحبت می‌شود، ارزيابی می‌کند. بخش شنيداری آزمون تافل اينترنتی (iBT)  با نسخه کامپيوتری آن (CBT) تفاوت چندانی  ندارد. اين بخش از دو مکالمه و چهار سخنرانی درسی همراه با پرسشهایی تشکيل يافته است.

 

Writing


اين بخش از آزمون، توانايي شما را در به کار گيری «نوشتن» جهت برقراری ارتباط در يک محيط دانشگاهی مورد سنجش قرار می‌دهد. اين بخش خود به دو قسمت تقسيم می‌شود: يک قسمت تلفيقی (integrated) و يک قسمت مستقل (independent) که تايپ کردن  برای هر دو قسمت ضروری است. در قسمت تلفيقی شما بايد در ابتدا متن کوتاهی را بخوانيد (250 تا 300 کلمه) و سپس به يک نطق مرتبط با متن گوش دهيد. بعد از آن شما بايد با استفاده از اطلاعاتی که از متن و سخنرانی بدست آورده‌ايد به يک پرسش پاسخ دهيد. به شما 20 دقيقه فرصت داده می‌شود که پاسخ خود را که بايد بين 150 تا 225 کلمه باشد، بنويسيد. اما قسمت مستقل (independent) بخش نوشتاری، مشابه بخش نوشتاری آزمون کامپيوتری تافل می‌باشد: به شما 20 دقيقه فرصت داده می شود که انشاء کوتاهی در حدود 300 کلمه درباره يک موضوع خاص بنويسيد. 

 Speaking

 

اين بخش جديد از آزمون تافل دارای شش تکليف (task) می‌باشد که 2 تکليف آن به صورت مستقل (independent) و 4 آن به صورت تلفيقی می‌باشد.

بطور دقيق‌تر، بخش گفتاری آزمون تافل داراي قسمتهاي زير است:

2 تکليف مستقل (independent) درباره موضوعات معمولي و آزاد.
- شرکت‌کنندگان بايد با استفاده از دانش و تجارب شخصی خود در مورد يک موضوع خاص موضع گيری کرده و آن را توضيح دهند.

2 تکليف تلفيقی (integrated) بر اساس خواندن و شنيدن.
- اين تکاليف شامل يک متن کوتاه و يک صحبت کوتاه می‌باشند. شرکت کنندگان بايد اطلاعاتی را که از اين دو طريق بدست می‌آورند، با هم تلفيق کرده و در پاسخ خود به کار گيرند.

2 تکليف تلفيقی بر اساس شنيدن يک سخنرانی يا گفتگوی کوتاه.
- شرکت کنندگان بايد نکات کليدی موجود در آنچه که مي‌شنوند را بطور خلاصه در پاسخ‌هايشان ارائه دهند.

مدت پاسخ‌گويی به هر کدام از تکاليف از 45 تا 60 ثانيه متغير می‌باشد.

تقویم آموزشگاه

 

 

اطلاعات تماس

کرمان- خیابان آلاشت (شهدای فتح آبادان) روبروی کوچه 5

034-33126188

درباره آموزشگاه

آموزشگاه زبان استقلال با بهره گیری از جدیدترین متد و اساتید مجرب و با تجربه در زمینه تدریس و یادگیری زبان های خارجه تلاش دارد تا در محیطی آرام و با نشاط همراه با تجهیزات و امکانات مناسب آموزشی گامی موثر در جهت فراگیری زبان خارجه بردارد.